Pages

sobota, 14 grudnia 2019

Zestaw Granfondo dla długodystansowych kolarzy i nie tylko

Granfondo to już drugi gotowy "produkt" kół, zaraz po "The climbers" które niedawno wprowadziłem na rynek.

Główna idea mojej pracowni polega na "szyciu na miarę" kół pod zawodnika, jednak myśląc i spotykając często zawodników jeżdżących maratony, wyszedłem z gotową i dobrze przemyślaną propozycją. Koła, które naprawdę pomagają oszczędzić waty, co jest bardzo ważne podczas długich odcinków. 

piątek, 13 grudnia 2019

Polimerowe szprychy Berd. Jak to jest z kołami zrobionymi ze sznurków i dlaczego Twoja mama lub babcia zrobiła by to szybciej?

Jeżeli uważasz się za dobrego wheelbuildera i myślisz, że masz wprawę w budowaniu kół, to polecam Ci spróbować koła na szprychach Berd. Te szprychy zmienią Twoje serwisowe życie i pierwszy raz będziesz żałował(a), że nie ma przy Tobie twojej mamy lub babci, która zaplotła by te koła dwa razy szybciej od Ciebie...

wtorek, 12 listopada 2019

Nadchodzi jesień - włączamy światła! Kilka słów o bardzo praktycznym zestawie na gravel z dynamo...

Nadeszła jesień i dni zrobiły się krótsze. Dla nas, kolarzy, to jest ten moment, kiedy uruchamiamy lampki rowerowe, często zamieniamy szosę na gravel lub MTB i cieszymy się kolorami jesieni zwiedzając nowe szlaki w pobliskich lasach i górach.
Korzystając z tej okazji, chciałbym Wam przedstawić nowy model kół który idealnie wpasowuje się w tą scenerię - "Any Road"




niedziela, 3 listopada 2019

Industry 9 używa naszego narzędzia do kalibracji miernika naprężenia szprych!

Ciężka praca popłaca! Już mogę się pochwalić, że jedna z największych firm produkujących piasty i koła, Industry 9 zakupiła od nas narzędzie do kalibracji tensometrów i od tej pory ich mierniki naprężeń będą w 100% poprawnie skalibrowane. To oznacza jedno - jeszcze lepsze koła. 


sobota, 2 listopada 2019

Aluminiowe koła lepsze od karbonów? Czy coś takiego w ogóle istnieje?

Od razu uprzedzam, to nie jest żadna reklama lub marketingowy bełkot jakich ostatnio wszędzie mnóstwo... to wpis o tym, jak koła szyte na miarę mogą spełniać swoje zadanie dużo lepiej niż "fancy" węglowe stożki...


czwartek, 26 września 2019

Seria kół "The climbers" w wersji aero

Jakiś czas temu, napisałem kilka słów o pierwszej serii kół, "The climbers", które stworzyłem dla zawodników uwielbiających góry, strome podjazdy i szybkie zjazdy. W takich warunkach sztywność kół, szerokość obręczy ma kolosalne znaczenie i stąd powstała ta seria. Seria, która łączy bardzo dobrze oba te parametry.

Dziś miałem okazję zbudować te same koła, tyle że w wersji nieco bardziej "Aero", czyli używając obręczy o wysokości 30mm i szprych Pillar Wing.


piątek, 13 września 2019

E-urobike 2019 - krótka relacja oczami Czarnego Kota

Lubimy czy nie lubimy, Eurobike to impreza, na której należy się pojawić, jeżeli jesteśmy w jakiś sposób związani z biznesem rowerowym. To miejsce i czas aby sprawdzić nowości, a także zamienić słowo z producentami rowerów i części, w moim przypadku kół rowerowych.


czwartek, 12 września 2019

Wygląd karbonu i hamowanie jak na dobrych alusach - czy to możliwe?

Szukasz dobrych kół o wyglądzie karbonu i parametrach hamowania jak w dobrych kołach aluminiowych? Jeżeli tak, to mam dla Ciebie coś specjalnego - ceramiczne obręcze Boyd Altamont w wersji 30mm!


czwartek, 29 sierpnia 2019

Nowa seria kół od Czarnego Kota - "The climbers"

Osoby które używają moich kół, mogą potwierdzić, że daleko mi do pospolitego marketingu. Nigdy nie promowałem i nie zamierzam promować produktów, które nie przynoszą realnych korzyści dla kolarza. Moim celem jest budowa kół, na których czuć różnicę w jeździe i które pasują jak ulał od pierwszego dnia używania.

Powyższe nie jest tak proste jak może się to wydawać. Aby osiągnąć to o czym piszę, należy jeździć na rowerze (w moim przypadku szosa) praktycznie non stop. Testowanie nowych piast, obręczy, szprych i różnych konfiguracji kół, to mój chleb codzienny.
Mieszkając w Szwajcarskich Alpach, mam to szczęście, że obecne tu warunki, to idealne laboratorium testowe. Wychodząc z domu i jadąc 40km mam już 1000m przewyższeń. Gdzie indziej mogę znaleźć takie warunki do prowadzenia pracowni kół rowerowych? 

To wszystko pozwala mi na budowanie kół zgodnie ze sztuką, teorią a także praktyką. 

Dziś chciałbym Wam zaprezentować nową serię kół, którą nazwałem "The climbers". Koła stworzone w góry, dla kolarzy którą uwielbiają cierpieć robiąc duże przewyższenia.



środa, 28 sierpnia 2019

Turkusowe koła na gravel

Kolejna część Sagi na szerokie koła gravelowe. Bardzo podobny zestaw jak w poprzednim wpisie, na szerokich obręczach DT Swiss i piastach Soul Kozaka dla Raoul'a 

sobota, 17 sierpnia 2019

Najlepszy sposób na spędzenie kolarskiego weekendu?

To pytanie jest dość oczywiste, a odpowiedź jest naprawdę prosta - góry + rower.


środa, 7 sierpnia 2019

Colle Delle Finestre - najbardziej spektakularna przełęcz we Włoszech?

Jak na tradycję przystało, raz do roku, wraz z grupką znajomych kolarzy odwiedzamy włoskie Alpy. Włochy - mekka kolarstwa, kraj pizzy, wyśmienitego espresso, doskonałych "galeto" i gościnności, to coś co trzeba przeżyć osobiście. Dodając do tego niesamowite przełęcze i przystępne ceny mamy pewny przepis na sukces. 
Rok temu zrobiliśmy jeden z najwyższych szczytów, który przejechałem do tej pory - Colle del Nivolet a w tym roku przyszedł czas na epicki Colle Delle Finestre. 

GCN ocenia to jako "Epicką" przełęcz... a jak jest naprawdę? Zapraszam do blogowego wpisu!


czwartek, 4 lipca 2019

Koła na gravel poniżej 1400g

Laszlo zgłosił się do mnie z bardzo jasnym celem - koła na gravel w rozmiarze 650B i wadze poniżej 1400g. Wszystko w dość skromnym budżecie. Uzgodnienie konkretnych opcji trochę nam zajęło, ale w wyniku wyszły świetne koła, które chciałbym je Wam dziś przedstawić.


wtorek, 2 lipca 2019

Piasty triplet BORG, czyli poprawny zaplot 2:1

Zaplot 1:2, potocznie zwany tripletem jest dość specyficzny. Wymaga bardzo dobrego dobrania komponentów, aby dał nam to, czego od niego oczekujemy, czyli ultra sztywności tylnego koła. Dziś takie koła spotykamy od Campagnolo, Mavica czy Rovala, lecz na rynku zaplatczy praktycznie w ogóle. Powodem jest bardzo mała dostępność poprawnych piast pod triplet. Dlaczego "poprawnych"? Postaram się to opisać w tym wpisie. Jednocześnie chciałbym Wam przestawić, absolutnie najlepsze geometrycznie piasty 8:16 na tynku - piasty od Malcoma Borga.


poniedziałek, 1 lipca 2019

Koła na triathlon

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie, gdy myślisz o kołach na triathlon? Głęboki stożek, właściwości aero, waga? Tak, w przypadku triatholonu, mamy doczynienia z bardzo wysokim stożkiem, który pomaga w jeździe po płaskim. Jednak, bardzo często, wagowo takie koła nie wychodzą dobrze. W tym projekcie chciałem Wam pokazać, jak można wykonać bardzo fajny zestaw na treningi i starty w przyzwoitej wadze i cenie. 
Zapraszam do artykułu.


czwartek, 16 maja 2019

Acros Nineteen - dobra alternatywa dla DT Swiss 240

Piasty DT Swiss są bardzo sprawdzonymi piastami. Słyną z niezawodnego systemu sprzęgła ratchet, które działa naprawdę dobrze. Jedyną wadą tych piast jest ich geometria. DT Swiss poszło w bardzo konserwatywny kierunek - żywotność szprych kosztem sztywności bocznej. Lewy kołnierz tylnej piasty ma jedynie 33mm od środka, co powoduje że szprychy są mocno naciągnięte, lecz koło jest mało sztywne. 
Czy jest więc jakaś alternatywa dla tych piast? Tak, jest i to bardzo dobra - Acros Nineteen:



środa, 15 maja 2019

Zadziorne koła na polskich piastach Soul-Kozak

Mocne, głośne i cholernie dobrze wyglądające koła - zestaw kół karbonowych na magentycznych piastach Soul Kozak.


Absolutnie żadnych kompromisów przy tym projekcie, mocny zestaw dla nieco cięższego zawodnika. 24/28 szprychy, mocne obręcze 50mm i mocne piasty Soul-Kozak. To wszystko, aby koła były szybkie i niezawodne.


niedziela, 12 maja 2019

Czerwone piasty Tune - w końcu kolorowe koła!

Piasty Tune są dobrze znane z niskiej wagi, lecz internet jest pełny od forumowych wpisów o pękniętych kołnierzach tych piast, co nieco odstrasza klientów. Fakt, te piasty są wrażliwe na zbyt duże natężenie szprych i tego należy przestrzegać. 
O tym jak budować takie koła i jak troszkę oszukać fizykę w dzisiejszym wpisie.



sobota, 20 kwietnia 2019

Koła szosowe na hamulec tarczowy - 28 czy 24 szprychy?

24 czy 28 szprych w przypadku kół szosowych na hamulce tarczowe. Mój ostatni projekt jest dobrym przykładem na to, ile szprych należy stosować i kiedy.


wtorek, 2 kwietnia 2019

Zafiksowany luty

Zaległości, zaległości... mało czasu na nowe wpisy, dużo pracy z kołami. Korzystając z okazji, krótka wstawka z lutego - dwa fajne projekty ostrych kół:
  • Karbonowe obręcze Gigantex 50mm na piastach Miche pista 
  • Aluminiowe H+Son Archetype również na piastach Miche pista, tym razem w wersji flip-flop
Bardzo ciekawe projekty, ze względu na ilość i typ szprych oraz kolorystykę. Zapraszam do wpisu!


poniedziałek, 25 lutego 2019

Mavic Open Pro UST - najpiękniejsze aluminiowe obręcze na rynku?

Wiele ludzi twierdzi, że obręcze aluminiowe są nudne i brzydkie w porównaniu z karbonem. Fakt, nie można się z tym nie zgodzić. Wysoki stożek zawsze da ten "pazur" i rower będzie wyglądał zadziornie. Jednak, na rynku pojawił się nowy gracz - Mavic Open Pro UST. Obręcz, która zmienia postać rzeczy. Najpiękniejsza aluminiowa obręcz jaką do tej pory widziałem...



Nowa Open Pro UST to najnowsza obręcz od Mavica. Wraz z premierą tej obręczy, miała też pojawić się wersja ceramiczna, jednak jak do tej pory nie ujrzała jeszcze światła dziennego. Plotki głoszą, że obręcz nie zdała egzaminu na wytrzymałość powłoki. Pozostaje nam poczekać jeszcze trochę lub sięgnąć po sprawdzoną ceramikę, którą opisywałem tutaj.

niedziela, 10 lutego 2019

Mocne koła treningowe zbudowane z nowym cyfrowym miernikiem od Filipa Kralyevskiego

W tym tygodniu miałem okazję przetestować swój nowy, cyfrowy tensometr i przy okazji zbudować bardzo mocny zestaw kół szosowych.


piątek, 25 stycznia 2019

Orange Is the New Black - Karbonowe koła z piastami Miche Primato Syntesi

Dziś na warsztacie, bardzo mocny zestaw dla Danilo. Koła karbonowe 40mm z grafenowo-teksturową powierzchnią hamującą oraz piastami Miche Primato Syntesi.


środa, 23 stycznia 2019

Styczniowe projekty oraz przegląd obręczy karbonowych

Styczeń zaczął się bardzo pracowicie. Mnóstwo zleceń to dobra informacja dla mnie, jednak zła dla bloga - bardzo mało czasu na wpisy. Poprzedni rok był równie pracowity, szczególnie dla projektów kół karbonowych. Korzystając z okazji, że mamy początek nowego roku, chciałbym Wam podsumować typy obręczy węglowych w mojej ofercie, czyli pracowni kół u Czarnego Kota we Wrocławiu.


wtorek, 8 stycznia 2019

Kalibrator miernika naprężenia szprychy - wersja produkcyjna!

Pierwszy wpis w Nowym, 2019 roku. Z wielką przyjemnością melduję, że kalibrator do miernika naprężenia szprych jest już gotowy i dostępny komercyjnie na sprzedaż.